Coaches Directory

Rachael Abernethy

Rachael Abernethy

Head coach, girls' JV soccer

Michael Albrecht

Adjunct Basketball Coach and Dorm Duty
Lauren Aldred

Lauren Aldred

Head coach, girls' varsity soccer
Stephen Allison

Stephen Allison

Head coach, outdoor team
Beverly Baldwin

Beverly Baldwin

Assistant coach, coed junior varsity swimming
Zachary Bates

Zachary Bates

Head coach, varsity wrestling
James Bell

James Bell

Academic Coach
Ellena Bethea

Ellena Bethea

Teacher
Scott Bloom

Scott Bloom

Teacher
Thomas Bloom

Thomas Bloom

Head coach, boys' varsity swimming; assistant coach, boys' 3rds soccer
Molly Brown

Molly Brown

Counselor
James Burstein

James Burstein

Head coach, boys' varsity soccer
Max Butler

Max Butler

Teacher
John Carroll

John Carroll

Head coach, boys' varsity basketball
William Chuch

William Chuch

Teacher
Daniel Cohan

Daniel Cohan

Head coach, boys' varsity volleyball
John Corrigan

John Corrigan

Head coach, junior varsity golf
Andrew Corwin

Andrew Corwin

Assistant coach, outdoor team
Robert Cross

Robert Cross

Head coach, boys' varsity lacrosse
Kevin Czepiel

Kevin Czepiel

Major Gifts Officer
Gorgui Diaw

Gorgui Diaw

Head coach, boys' 3rds soccer; assistant coach, junior varsity wrestling
Kevin Donahue

Kevin Donahue

Elizabeth Donald

Elizabeth Donald

Boathouse Campaign Officer
Margaret Donnelly

Margaret Donnelly

Head coach, girls' junior varsity tennis
Meredith Durkee

Meredith Durkee

Assistant coach, girls' varsity ice hockey; assistant coach, girls' junior varsity lacrosse
Chris Edler

Chris Edler

Head coach, girls' junior varsity basketball, head coach, junior varsity field hockey
Margaret Eisenhauer

Margaret Eisenhauer

Co-head coach, boys' junior varsity cross country; assistant coach, track & field
James Fitzgerald

James Fitzgerald

Head coach, girls' 3rds soccer
Rhoen Fiutak

Rhoen Fiutak

Teaching Fellow
Mace Foehl-Hemphill

Mace Foehl-Hemphill

Head coach, varsity golf
Grant Gonzalez

Grant Gonzalez

Head coach, boys' varsity cross-country; assistant coach, track & field
Nhu Gonzalez Hoang

Nhu Gonzalez Hoang

Head coach, coed junior varsity swimming
Seth Hansell

Seth Hansell

Head coach, boys' junior varsity volleyball
Daniel Hartsoe

Daniel Hartsoe

Teacher
Craig Hefner

Craig Hefner

Head coach, girls' junior varsity ultimate frisbee
Mary Hefner

Mary Hefner

Head coach, girls' junior varsity cross-country
Jakob Hernandez

Jakob Hernandez

Assistant coach, boys' thirds basketball; assistant coach, junior varsity baseball
Mohamed Hussein

Mohamed Hussein

Assistant coach, boys' varsity soccer; assistant coach, track and field
Sarah Jahries

Sarah Jahries

Counselor
Erin Jaworski

Erin Jaworski

Assistant coach, boys' rowing; assistant coach, girls' junior varsity ice hockey
Samuel Keator

Samuel Keator

Teacher
Susan Kennedy

Susan Kennedy

Head coach, girls' thirds basketball
Theodore Kenyon

Theodore Kenyon

Co-head coach, boys' junior varsity lacrosse; head coach, boys' junior varsity ice hockey
Louise Kinder

Louise Kinder

Head coach, girls' varsity rowing
Shawn LaBlanc

Shawn LaBlanc

Assistant coach, alpine skiing
Molly Lai

Molly Lai

Assistant coach, boys' rowing
Gregory Leeds

Gregory Leeds

Interim Athletic Director
Maud Lonergan

Maud Lonergan

Head coach, girls' varsity lacrosse
George Long

George Long

Head coach, boys' varsity baseball; assistant coach, boys' junior varsity basketball
Charles Malcolm

Charles Malcolm

Head coach, boys' varsity soccer; head coach, junior varsity baseball
Nicole Matos

Nicole Matos

Head coach, varsity field hockey; assistant coach, boys' junior varsity ice hockey; assistant coach, girls' varsity lacrosse
Sharon McGuinness

Sharon McGuinness

Adjunct Softball Coach
Meg Merlino

Meg Merlino

Adjunct head coach, girls' varsity volleyball
Richard Messer

Richard Messer

Director
Bri'ana Odom

Bri'ana Odom

Teaching Fellow
David Pillsbury

David Pillsbury

Assistant coach, boys' varsity lacrosse; assistant coach, girls' varsity soccer
Edward Powers

Edward Powers

Head coach, girls' varsity tennis
Cristopher Ramirez

Cristopher Ramirez

Assistant coach, varsity wrestling

Peter Rayton

Adjunct head coach, nordic skiing
David Reeder

David Reeder

Head coach, boys' varsity rowing
Grace Rehnquist

Grace Rehnquist

Head coach, girls' varsity basketball
Bill Roberts

Bill Roberts

Head coach, boys' varsity tennis
Abigail Ross

Abigail Ross

Assistant coach, girls' varsity field hockey; assistant coach, alpine skiing
James Rourke

James Rourke

Head coach, boys' JV cross-country; head coach, boys' 3rds basketball
Jolene Schuster

Jolene Schuster

Assistant coach, girls' JV cross-country
Richard Sell

Richard Sell

Assistant coach, boys' JV soccer; assistant coach, track & field
James Shea

James Shea

Assistant coach, boys' varsity baseball
Kim Shearer

Kim Shearer

Associate Dean of Students
Katherine Simpson

Katherine Simpson

Teacher
Jessica Tabb Wood

Jessica Tabb Wood

Head coach, girls' varsity ice hockey
Tiffany Thiri

Tiffany Thiri

Teacher
Jacob Thurber

Jacob Thurber

Assistant coach, girls' varsity soccer

Ted Tirk

Assistant coach, alpine skiing
Emma Un

Emma Un

Teaching Fellow

Kara Walker

Head coach, track & field; assistant coach, girls' varsity volleyball
Hongqi Wang

Hongqi Wang

Assistant coach, track & field
Olivia Weir

Olivia Weir

Adjunct head coach, girls' varsity cross country
Mark Yates

Mark Yates

Head coach, boys' junior varsity ultimate frisbee