Skip To Main Content

Employee Directory

Geoffrey Alexander

Geoffrey Alexander

Athletics Assistant
Athletics
Michael Allen

Michael Allen

General Service Assistant
Dining Services
Stephen Allison

Stephen Allison

Director of Outdoor Education, Art and Health Teacher, Teacher
Outdoor Education, Visual Arts
Marin Amundson-Graham

Marin Amundson-Graham

Senior Director of Development
Advancement
Claude Anderson

Claude Anderson

Dean of Enrollment
Admission, Senior Staff
Alexis Arcaro

Alexis Arcaro

Public Services Librarian
Library
Diane Arena

Diane Arena

Teacher
History and Social Science
Anne Atkins

Anne Atkins

Associate Director of College Counseling
College Counseling
Barry Auskern

Barry Auskern

Girls Varsity Cross Country Coach
Beverly Baldwin

Beverly Baldwin

Adjunct Coach
Kensey Batchelder

Kensey Batchelder

Director of Work and Service Learning
Work and Service Learning Program
Zachary Bates

Zachary Bates

Counselor
College Counseling
Steven Bathory-Peeler

Steven Bathory-Peeler

Orchestra and Concert Band Director
Performing Arts
John Batty

John Batty

Teacher
English
Kaylan Beaudry

Kaylan Beaudry

Advancement Program Associate and Campaign Events Manager
Advancement
Danielle Bedaw

Danielle Bedaw

Custodian Supervisor
Plant Facilities
James Bell

James Bell

Academic Coach
Center for Academic Strategies and Achievement
Jake Bennett

Jake Bennett

Head Ice Hockey and Baseball Coach/Assistant Director of Annual Giving and Athletic Engagement
Athletics
Jamie Berger

Jamie Berger

Academic Coach
Center for Academic Strategies and Achievement
Kevin Blanchard

Kevin Blanchard

Groundskeeper
Plant Facilities
Ryan Blanker

Ryan Blanker

Per diem nurse
Health Services
Scott Bloom

Scott Bloom

Teacher
Mathematics
Thomas Bloom

Thomas Bloom

Department Chair
World Languages
Loubna Boumghait

Loubna Boumghait

Teacher
English
Alexander Braile

Alexander Braile

Assistant Director of Admissions
Admission
Mary Brake

Mary Brake

Residential Duty
Jonathan  Bray

Jonathan Bray

Assistant Director of Facilities and Grounds
Plant Facilities
Emma Briard

Emma Briard

Custodian
Plant Facilities
Sherri Brown

Sherri Brown

School Mental Health Counselor
Health Services

Peter Brulotte

Groundskeeper
Plant Facilities
TamiLee Brunelle

TamiLee Brunelle

International Student Program Coordinator
Multicultural Affairs
Keoprachea Bun

Keoprachea Bun

Cook
Dining Services
Caroline Burden

Caroline Burden

Adjunct Dance Teacher
Performing Arts
James Burstein

James Burstein

Counselor
College Counseling
Rafaela Calicchio

Rafaela Calicchio

Director of Auxiliary Services and Athletic Operations
Athletics
Johanna Callard

Johanna Callard

Director of Counseling/Counselor
Health Services
Steven Campos

Steven Campos

Teacher
World Languages
Gina Carballo

Gina Carballo

Assistant Director of Admissions
Admission
Donna Card

Donna Card

Gift Records Specialist
Advancement
Clayton Cardin

Clayton Cardin

Adjunct Coach
Paula Carr

Paula Carr

Investment and Finance Administrator
Finance and Administration
Jazmine Carroll

Jazmine Carroll

Adjunct Costume Designer
Performing Arts
Michael Carter

Michael Carter

School Mental Health Counselor
Health Services
Kara Cavanaugh

Kara Cavanaugh

Assistant Director, NMH Fund-Family Giving & Engagement
Advancement
Braden Chattman

Braden Chattman

Project Manager
Information Technology
Nathan Chechile

Nathan Chechile

Lead Cook
Dining Services
William Chuch

William Chuch

Teacher
Religious Studies and Philosophy
Kathleen  Clark

Kathleen Clark

Assistant Director, Girls Varsity Lacrosse Head Coach
Admission
Michael Clark

Michael Clark

Teacher
English
Asheley Cole

Asheley Cole

Nurse
Health Services
Tabatha Collins

Tabatha Collins

Teacher
Science
Kaiyah Corona

Kaiyah Corona

Spanish Teaching Fellow
World Languages
Melanie Couture

Melanie Couture

Custodian
Plant Facilities
Doris Cromack

Doris Cromack

Custodian
Plant Facilities
Timothy  Cronin

Timothy Cronin

Custodian
Plant Facilities
Juliana Cruz Martinez

Juliana Cruz Martinez

Teacher
World Languages
Jean Cullen

Jean Cullen

Per Diem Nurse
Health Services
Tana Cutting

Tana Cutting

Nurse
Health Services
Metta Dael

Metta Dael

Director of International Admission
Admission
Luke Daigle

Luke Daigle

Cook
Dining Services
Jennifer Davenport

Jennifer Davenport

Administrative Assistant
College Counseling
Bernard Davidow

Bernard Davidow

Cecile DeLa Cruz

Cecile DeLa Cruz

GSA/Mail Clerk/Custodian
Plant Facilities
Cholin DeLa Cruz

Cholin DeLa Cruz

Pantry Worker
Dining Services
Shanti Dhillonn-Kaur

Shanti Dhillonn-Kaur

Administrative Assistant to the Dean of Studnets
Gorgui Diaw

Gorgui Diaw

French Teacher
World Languages
Gregory Diehl

Gregory Diehl

Music Tutor
Performing Arts
Erika Dobosz

Erika Dobosz

School Store Associate
Brooke Doleva

Brooke Doleva

Assistant to Dean of Enrollment & Director of Financial Aid
Admission
Eleanor Donaher

Eleanor Donaher

Adjunct Coach
Gail Doolittle

Gail Doolittle

Facilities Logistics Coordinator
Plant Facilities
Tiffany Doyle

Tiffany Doyle

Nurse Practitioner/Director of Nurses
Health Services
Bruno Dupeyron

Bruno Dupeyron

Senior Associate Director, Advancement Services
Advancement
Alex Duquette

Alex Duquette

Science Teaching Fellows
Science
Meredith Durkee

Meredith Durkee

Teacher
English
David Dyer

David Dyer

Mechanic
Plant Facilities
Jared Eberlein

Jared Eberlein

Theater Director
Performing Arts
Chris Edler

Chris Edler

Teacher
History and Social Science
Elizabeth Edwards

Elizabeth Edwards

Student Activities Director
Louisa Edwards

Louisa Edwards

Administrative Assistant
Summer School
Margaret Eisenhauer

Margaret Eisenhauer

teacher / English Department Chair
English
Taha El Laghdach

Taha El Laghdach

Kitchen Dining Assistant (KSA)
Dining Services
Samuel Engleman

Samuel Engleman

Safety Officer
Security
Jamecia Estes

Jamecia Estes

School Mental Health Counselor
Health Services
Dana Faldasz

Dana Faldasz

Service Desk Specialist
Information Technology
TJ Farmer

TJ Farmer

Associate Dean of Students
Dean of Students Office
Julie Farretta

Julie Farretta

General Services Assistant
Dining Services
Mark Farrick

Mark Farrick

Dining / Kitchen Worker - GSA
Dining Services
Michael Fedas

Michael Fedas

Kitchen Assistant
Dining Services
Bob Felton

Bob Felton

Shift Lead
Plant Facilities, Security
Paul Fisher

Paul Fisher

Carpenter
Plant Facilities
Katelyn Flaherty

Katelyn Flaherty

Lead Pantry Worker
Dining Services
Anna Fleming

Anna Fleming

Teacher
English
Angie Fletcher

Angie Fletcher

Accounts Payable Clerk
Business Office
Dena Fletcher

Dena Fletcher

Executive Assistant to the Head of School
Head's Office, Finance and Administration
Themba Flowers

Themba Flowers

Director of Information Technology
Information Technology
Emmet Flynn

Emmet Flynn

Teacher
Mathematics
Mace Foehl

Mace Foehl

Coach Varsity Golf
Mary Foulk

Mary Foulk

Director of Prospect Management and Donor Relations
Advancement
Edward Fuller

Edward Fuller

Dispatch/Safety Officer
Plant Facilities, Security
William Galway

William Galway

Operations Manager/Network Administrator
Information Technology
Beatriz Garcia

Beatriz Garcia

Assistant Head of School for Academic Programs/Dean of Faculty, Teacher
World Languages, Dean of Faculty Office, Senior Staff
Marvin Garcia

Marvin Garcia

Director of Financial Aid
Admission
Diane Garland

Diane Garland

Assistant to Dean
Dean of Faculty Office
Eyobel Gebre

Eyobel Gebre

Mathematics Teaching Fellow
Mathematics
Kimberlee Geer-Curtiss

Kimberlee Geer-Curtiss

Clinic Manager
Health Services
Natalie Georges

Natalie Georges

Director of Marketing & Communications
Communications
Franklin Gibbons

Franklin Gibbons

Bookstore Manager
Dining Services
Grant Gonzalez

Grant Gonzalez

Assistant Head of School for Campus Life
History and Social Science, Dean of Faculty Office
Nhu Gonzalez Hoang

Nhu Gonzalez Hoang

Department Chair
Science
Philip Grandin

Philip Grandin

Academic Coach
Center for Academic Strategies and Achievement
Joanne Graves

Joanne Graves

Acct. Rec. Manager
Business Office
Thomas Gundlach

Thomas Gundlach

Carpenter Assistant
Plant Facilities
Trevar Haefele

Trevar Haefele

Assistant Director of Admission
Admission
Stacie Hagenbaugh

Stacie Hagenbaugh

Director of Alumni Relations
Advancement
Samantha Hahn Clark

Samantha Hahn Clark

Athletic Trainer
Athletics
YeJin Han

YeJin Han

Teacher
Visual Arts
Nancy Hanson

Nancy Hanson

Farm Director
Farm Program
Brian Hargrove

Brian Hargrove

Head of School
Head's Office
Linda Hargrove

Linda Hargrove

Dorm Staff/Advisor
Dean of Students Office
Patrick Harris

Patrick Harris

Teacher
English
Tom Hartnett

Tom Hartnett

Custodian
Plant Facilities
Sherri Haughey

Sherri Haughey

Administrative Assistant
Dean of Students Office
Mary Hefner

Mary Hefner

Teacher
Science
Nathaniel Hemphill

Nathaniel Hemphill

Counselor, College Counseling; Teacher, Mathematics, Teacher
Mathematics, College Counseling
Richard Hendrickson

Richard Hendrickson

Athletic Director
Athletics
Sabrina Hernandez

Sabrina Hernandez

English/History Teaching Fellow
English
Zachary Hession-Smith

Zachary Hession-Smith

Assistant Director of Donor Relations
Advancement
Matthew Hewes

Matthew Hewes

Digital Archives Intern
Library
Margaret Hodgin

Margaret Hodgin

Teacher
History and Social Science
Courtney Hogue

Courtney Hogue

Baker
Dining Services
James Holhut

James Holhut

Painter
Plant Facilities
Allie Howard

Allie Howard

Teacher
Mathematics
Lee Howe

Lee Howe

Assistant Lead General Services Assistant
Derek Huber

Derek Huber

Utilities Operator
Plant Facilities
Katherine Hunt

Katherine Hunt

Teaching Fellow
History and Social Science
Michelle Hurley

Michelle Hurley

Teacher
Science
Roberto Irurueta

Roberto Irurueta

Assistant Director of Multicultural Affairs; Spanish Teacher; Oaknoll Dorm Head
World Languages
Patricia Jackson

Patricia Jackson

Chief Advancement Officer
Advancement
Raheem Jackson

Raheem Jackson

Dean of Students
Ben James

Ben James

Teacher
English
Erin Jaworski

Erin Jaworski

Adjunct Teacher
Austin Jenkins

Austin Jenkins

Security Officer
Victoria Jenkins

Victoria Jenkins

Academic Coach
Center for Academic Strategies and Achievement
Karen Jodoin

Karen Jodoin

Teacher
Science
Katherine Johnson

Katherine Johnson

Associate Director of Advancement Systems and Data
Advancement
Elizabeth Kamerer

Elizabeth Kamerer

Academic Coach
Center for Academic Strategies and Achievement
Jennifer Keator

Jennifer Keator

Teacher
Religious Studies and Philosophy
Samuel Keator

Samuel Keator

Teacher
History and Social Science
Robin Keeler

Robin Keeler

Registered Nurse
Jody Kelleher

Jody Kelleher

Pantry Supervisor
Dining Services
Timothy Kelley

Timothy Kelley

Custodian
Plant Facilities
Tanya Kennedy

Tanya Kennedy

Pantry Worker
Dining Services
Theodore Kenyon

Theodore Kenyon

Teacher
History and Social Science
Tae Kim

Tae Kim

Teacher
History and Social Science
David King

David King

Cook
Dining Services
Catherine Knowlton

Catherine Knowlton

Biology Teacher/Crew Coach
Science
Mark Koyama

Mark Koyama

Adjunct Teacher
English
Kyle Kretzer

Kyle Kretzer

Director of the Center for Academic Strategies and Achievement (CASA)
Center for Academic Strategies and Achievement
Pratyush Kumar

Pratyush Kumar

Teacher
Mathematics
Atta Kurzmann

Atta Kurzmann

Academic Coach
Center for Academic Strategies and Achievement
Joseph  La Creta

Joseph La Creta

Music Tutor
Performing Arts
Melinda LaBelle

Melinda LaBelle

Operations Manager
Admission
Shawn LaBlanc

Shawn LaBlanc

Adjunct assistant coach, alpine skiing
Michael LaChance

Michael LaChance

Supervisor of Grounds & Equipment
Plant Facilities
Demetrius Laffitte

Demetrius Laffitte

Associate Dean of Students
Dean of Students Office
Ashley Lamoureux

Ashley Lamoureux

Administrative Assistant
Plant Facilities
Olivia Lara-Cahoon

Olivia Lara-Cahoon

Per Diem Nurse
Health Services
Joe Latimer

Joe Latimer

Director of College Counseling
College Counseling
Megan Latimer

Megan Latimer

Advisor for WNMH Radio
Shelley Lawrence

Shelley Lawrence

Writer/Social Media Manager
Communications
Marshall Lazar

Marshall Lazar

Safety Officer
Security
Gregory Leeds

Gregory Leeds

Teacher
Mathematics
Christina Leonelli

Christina Leonelli

Assistant Director of Admission
Admission
Joseph Levasseur

Joseph Levasseur

Custodian
Plant Facilities
Naomi Levine

Naomi Levine

Director
Admission
Anthony Libertine

Anthony Libertine

Pantry Worker
Dining Services
Daniel Lima

Daniel Lima

Rounds Cook
Dining Services
Lista Lincoln

Lista Lincoln

Academic Technology
Information Technology
Emma Lindale

Emma Lindale

Farmer
Farm Program
Sharon Lindale

Sharon Lindale

Family and Special Projects Coordinator
Advancement
Andrew Lippman

Andrew Lippman

Media Technology Specialist
Information Technology
John Litchfield

John Litchfield

Executive Chef
Dining Services
Alexandra Ludwig

Alexandra Ludwig

Choral Music Teacher
Performing Arts
Jenna Lutz

Jenna Lutz

Academic Coach
Jackie MacNeish

Jackie MacNeish

Academic Coach
Center for Academic Strategies and Achievement
Gretchen Magnuson

Gretchen Magnuson

Director
Human Resources
Charles Malcolm

Charles Malcolm

Teacher
History and Social Science
Graham Marks

Graham Marks

Residential
Christine Marshall

Christine Marshall

Family Liaison Specialist/Administrative Assistant
Peter Masteller

Peter Masteller

Teacher
Religious Studies and Philosophy
Elizabeth Mathews

Elizabeth Mathews

Per diem nurse
Health Services
Liam McAlpin

Liam McAlpin

Resident Life
Skylar McAlpin

Skylar McAlpin

Teacher
Science
Cherie McCarthy

Cherie McCarthy

Bookstore & Cafe Attendant
Scot McComas

Scot McComas

Adjunct GV Ice Hockey Coach
Athletics
Sara McConnell

Sara McConnell

Senior Accountant
Business Office
Mary McEneany

Mary McEneany

COO/CFO
Business Office
Timothy McKinney

Timothy McKinney

Director of Environmental, Health, Safety & Security
Plant Facilities
Anne McNamara

Anne McNamara

Custodian
Plant Facilities
Meg Merlino

Meg Merlino

Residential/Coaching, GV Volleyball
Jocelyn Merrick

Jocelyn Merrick

NMH Fund Director
Advancement
Jay Merrill

Jay Merrill

Assistant Director of Admission
Admission
Richard Messer

Richard Messer

Director
Dining Services
Sandra Messer

Sandra Messer

Teacher
College Counseling, English
Perrine Meunier-Jones

Perrine Meunier-Jones

Associate Director, Major Gifts
Advancement
Brian Milkey

Brian Milkey

Baker
Dining Services
Joshua Miller

Joshua Miller

Per diem nurse
Health Services
Randall Miller

Randall Miller

Central Receiving Administrator
Dining Services
Damarys Montalvo

Damarys Montalvo

Lead Snack Bar Attendant
Dining Services
Greg Moody

Greg Moody

Assistant Director of Admission
Admission
Michael Moore

Michael Moore

Water Supply Operator
Plant Facilities, Power Plant
Jacob Morrow

Jacob Morrow

Teacher
English
Eliza Mott

Eliza Mott

Teacher
English
Eric Moulton

Eric Moulton

Academic Coach
Center for Academic Strategies and Achievement
Jessica Moulton

Jessica Moulton

Academic Coach
Center for Academic Strategies and Achievement
Tyler Murray

Tyler Murray

Electrician
Plant Facilities
Reggie Neff

Reggie Neff

Utilities Operator
Plant Facilities
Charles Neisner

Charles Neisner

Photography Teacher/Gallery Director
Visual Arts
Martha Neubert

Martha Neubert

Dean of Equity and Social Justice
Senior Staff, Multicultural Affairs
Sarah Neutra

Sarah Neutra

Controller
Business Office
Seth Olson

Seth Olson

Groundskeeper
Plant Facilities
Jesse Olsson

Jesse Olsson

Full Stack Developer
Information Technology
James Overton

James Overton

Assistant Manager
Dining Services
Bill Pachalis

Bill Pachalis

Utilities Engineer
Plant Facilities, Power Plant
Anthony Pascoe

Anthony Pascoe

Lead Cook
Dining Services
Kristen Peterson

Kristen Peterson

Dean of Student Life Program
Dean of Students Office
Karl Piculin

Karl Piculin

Academic Coach
Center for Academic Strategies and Achievement
Dave Pillsbury

Dave Pillsbury

Math Teacher
Mathematics, Summer School
Kathleen Pillsbury

Kathleen Pillsbury

CASA Coordinator
Gerard Pilorge

Gerard Pilorge

Safety Officer
Plant Facilities, Security
Susan Podlenski

Susan Podlenski

Custodian
Plant Facilities
Wendy Pomerantz

Wendy Pomerantz

Manager, Telecommunications
Information Technology
Robert  Pondelli Jr

Robert Pondelli Jr

Tech Services & E-resources Librarian
Library
Kerem Posacioglu

Kerem Posacioglu

Strength and Conditioning Coach
Athletics
Jenny Potee

Jenny Potee

Per Diem Nurse
Health Services
Edward Powers

Edward Powers

Head Coach Girls' Varsity Tennis
Nithya Prakash

Nithya Prakash

Religious Studies Teaching Fellow
Religious Studies and Philosophy
Jeffrey Pratt

Jeffrey Pratt

Office Manager
Plant Facilities, Security, Switchboard
Amy Proctor

Amy Proctor

Executive Assistant and Office Manager
Advancement
Lori Provencal

Lori Provencal

Administrative Assistant, Multicultural Affairs & Registrar's Office
Multicultural Affairs
Carrie Quimby

Carrie Quimby

Assistant Director
Dining Services
David Reeder

David Reeder

Teacher
Science
Mary Reeder

Mary Reeder

Dorm Duty
Grace Rehnquist

Grace Rehnquist

Associate Dean of Students; Basketball Coach
Dean of Students Office
Molly Rehnquist

Molly Rehnquist

Counselor
College Counseling
Timothy Relyea

Timothy Relyea

Department Chair
History and Social Science
Liza Riehs

Liza Riehs

Associate Director, NMH Fund
Advancement
Bill Roberts

Bill Roberts

Teacher
Visual Arts
Kelsey  Roberts

Kelsey Roberts

Field Hockey Coach/Residential Duty
Athletics
Paul Robie

Paul Robie

Senior Systems Analyst
Information Technology
Kai Robinson

Kai Robinson

Registrar ; Department Chair, Teacher
Mathematics
Lisa Robinson

Lisa Robinson

Director of Special Events
Advancement
Tracey Rogers

Tracey Rogers

Administrative Assistant to CFO/COO and Special Projects Manager
Dean of Students Office, Business Office
James Rourke

James Rourke

Teacher
Visual Arts
Sara Rourke '94

Sara Rourke '94

Director of Medicine/Physician
Health Services
Jensi Rovang

Jensi Rovang

Teacher, Testing Coordinator
World Languages
Leah Rowe

Leah Rowe

Mail Center Clerk
Plant Facilities
Eleanor Rowley

Eleanor Rowley

Custodian
Plant Facilities
Edward Roy

Edward Roy

Groundskeeper
Plant Facilities, Grounds
Beth Ruane

Beth Ruane

Library Director
Library
Laurence Rudder

Laurence Rudder

Custodian
Plant Facilities
Carie Ruggiano

Carie Ruggiano

Academic Coach
Joseph Ruscio

Joseph Ruscio

Manager of Trades
Plant Facilities
Darion Sadri

Darion Sadri

Cook
Dining Services
Betsy Saez

Betsy Saez

Pantry Worker
Dining Services
Emily Salfity

Emily Salfity

Technical Theater Director
Performing Arts
Elizabeth Salls

Elizabeth Salls

Nurse
Health Services
Craig Sandford

Craig Sandford

Accompanist, Assistant Director of Choral Music
Performing Arts
Carl Sangree

Carl Sangree

Teacher
Science
Gretel Schatz

Gretel Schatz

Department Chair, Performing Arts; Director, Dance Program
Performing Arts
Kathleen Schroeder

Kathleen Schroeder

Laundry Clerk
Plant Facilities
Andrea Sell

Andrea Sell

Assistant Dean of Faculty
Dean of Faculty Office
Richard Sell

Richard Sell

Teacher
English
Jordan Seney-Donadio

Jordan Seney-Donadio

Facilities and Equipment Assistant
Athletics
Mona Seno

Mona Seno

Department Chair
Visual Arts
Jeffrey Seymour

Jeffrey Seymour

Director of Facilities & Grounds
Plant Facilities
Jennifer Shaw

Jennifer Shaw

Payroll Administrator
Business Office
James Shea

James Shea

Teacher
History and Social Science
John Shearer

John Shearer

Associate Director/Network Manager
Information Technology
Kim Shearer

Kim Shearer

Campus Dean
Dean of Students Office, Student Life
Robert Shedd

Robert Shedd

Safety Officer
Security
Michael Shelton

Michael Shelton

Boys Basketball Coach/Assistant Athletic Director
Athletics
Nicole Sibley

Nicole Sibley

Director of Advancement Services
Advancement
Katherine Simpson

Katherine Simpson

Teacher
Science
Jennifer Smith

Jennifer Smith

Associate Director, Planned Giving
Advancement
Putnam Smith

Putnam Smith

CASA Coach
Ronald Smith

Ronald Smith

Director of Music Programs
Performing Arts
Peter Sniffen

Peter Sniffen

Teacher
Science
Grace Sokolow

Grace Sokolow

Athletic Assistant/Soccer Coach
Athletics
Fiona Spiegler

Fiona Spiegler

Administrative Assistant
Performing Arts
George Stafford

George Stafford

Campus Services Supervisor
Plant Facilities
Ana Steiner

Ana Steiner

Staff Accountant
Business Office
Samuel Stone

Samuel Stone

Academic Coach
Lee-Ellen Strawn

Lee-Ellen Strawn

Chaplain; Department Chair
Religious Studies and Philosophy
Peter Sullivan

Peter Sullivan

Groundskeeper
Plant Facilities
Tonya Talbot

Tonya Talbot

Nurse
Health Services
Christine Texiera

Christine Texiera

Data Manager
Information Technology
Harmony Thibodeau

Harmony Thibodeau

Custodian
Plant Facilities
Siga Thiombane

Siga Thiombane

Teacher
World Languages
Tiffany Thiri

Tiffany Thiri

Teacher, Teacher
Mathematics
Andrew Thompson

Andrew Thompson

Procurement Clerk
Dining Services
Stacey Tidlund

Stacey Tidlund

Benefits Administrator
Human Resources
Charles Tierney

Charles Tierney

Associate Head of School, Teacher
Head's Office, Senior Staff
Cody Traceski

Cody Traceski

General Services Assistant
Plant Facilities
Vanna  Tran

Vanna Tran

Regional Gift Officer
Advancement
Maureen Turner

Maureen Turner

Associate Director for Marketing and Communications, Editorial Services
Communications
Emma Un

Emma Un

Teacher
Mathematics
Harry van Baaren

Harry van Baaren

Creative Developer
Communications
Margaret van Baaren

Margaret van Baaren

CASA Faculty
Center for Academic Strategies and Achievement
Jeffrey Van Iderstine

Jeffrey Van Iderstine

Cook
Dining Services
Lori Veilleux

Lori Veilleux

Academic Dean
Dean of Students Office
Darik Velez

Darik Velez

Teacher
Science
Todd Verlander

Todd Verlander

Graphic Designer
James Vollinger

James Vollinger

Teacher
Mathematics
Elizabeth Waldron

Elizabeth Waldron

Admission Assistant
Admission
Ryan Waldron

Ryan Waldron

Plumber/HVAC Technician
Plant Facilities
Sarah Walker

Sarah Walker

Bookstore Associate
Dining Services
Hongqi Wang

Hongqi Wang

Teacher
World Languages
Danielle  Ward

Danielle Ward

Teacher
Science
James Ward

James Ward

Academic Coach
Hadleigh Weber

Hadleigh Weber

Teacher
Religious Studies and Philosophy
Heather Weber

Heather Weber

Pantry Worker
Dining Services
Ethan Weeks

Ethan Weeks

Carpenter/Locksmith
Plant Facilities
Lydia Weis

Lydia Weis

Associate Director, NMH Fund
Advancement
Peter Weis

Peter Weis

Archivist
Library
Shane Wells

Shane Wells

Plumber/Oil Burner Technician
Plant Facilities
Tara Werner

Tara Werner

Teacher
Mathematics
Mikaela Whitaker

Mikaela Whitaker

Per Diem Nurse
Health Services
Michael Whiting

Michael Whiting

Lead Electrician
Plant Facilities, Trades
Everett Wickline

Everett Wickline

Utilities Manager
Plant Facilities, Power Plant
Meghan  Wicks

Meghan Wicks

Communications Project Manager
Communications
April Williams

April Williams

Family Liaison/Admin Asst
Admission
Jennifer Williams

Jennifer Williams

Director of Major and Planned Gifts
Advancement
Nicole Williams

Nicole Williams

Teacher
Performing Arts
Margit Winchell

Margit Winchell

Academic Coach
Center for Academic Strategies and Achievement
Merri Winn

Merri Winn

Advancement Data Specialist and Researcher
Advancement
Xavier Wright

Xavier Wright

Regional Gift Officer
Advancement
Tingting Xing

Tingting Xing

Adjunct Teacher
World Languages
Lisa Yates

Lisa Yates

Teacher
World Languages
Mark Yates

Mark Yates

Teacher
Mathematics
Wendy Young

Wendy Young

Head Athletic Trainer
Athletics